آموزش

همه چیز درباره ارور 401 غیر مجاز (Unauthorized)

ارور 401 غیر مجاز کد وضعیت HTTP است که نشان می‌دهد سرور درخواست تأیید نشده‌ای را دریافت کرده است. این خطا مربوط به کدهای وضعیت 4xx است. کدهای وضعیت 4xx خطای مربوط به سمت کاربر هستند.

ارور 401

ارور 401 غیر مجاز (Unauthorized) چیست؟

به این معناست که صفحه‌ای که می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید، تا زمانی که با شناسه کاربری و رمز عبور معتبر وارد سیستم شوید برای شما نمایش داده نمی‌شود. این نوع خطای کاربر در منابع محدود مانند صفحات سایت شما که با رمز عبور محافظت می‌شوند و نیاز به اطلاعات احراز هویت دارند، رخ می‌دهد. در نتیجه، به جای بارگیری صفحه مورد نظر، مرورگر پیام خطا را برای شما نمایش‌ می‌دهد.

دلایل رخ دادن خطای ۴۰۱

  • URL نادرست
  • اعتبار نامعتبر
  • خطاهای DNS
  • مشکل فایروال
  • یک افزونه معیوب
  • و…

بیشتر بدانید:معرفی انواع HTTP Status code در وب سایت ها

رفع ارور Unauthorized 401

برای رفع خطای Unauthorized 401، چندین مرحله وجود دارد که می توانید انجام دهید. به طور معمول، این خطا از خطاهایی مانند 503 یا 504 متمایز است که نیاز به رفع آنها توسط مدیران سایت دارد و شامل مشارکت کاربر نیست. در مورد خطای Unauthorized 401، مسئولیت رفع آن در درجه اول بر عهده کاربر است.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که اکثر تلاش ها برای رفع این خطا بر روی کاربر متمرکز شده است که نشان می دهد خود سایت به درستی کار می کند.

با این حال، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که مدیران سایت نیاز به مشارکت داشته باشند، البته به ندرت. به طور کلی، خطای Unauthorized 401 در درجه اول به اقدامات مشتری و کاربر نسبت داده می شود.

چک کردن URL سایت

یکی از دلایل اصلی خطای 401 غیرمجاز زمانی است که به قسمت خاصی از وب سایت نادرست دسترسی داشته باشید. این ممکن است به دلیل تغییر مسیر یا کلیک های تصادفی رخ دهد. به طور مشابه، اگر یک URL ناقص را از منبع دیگری کپی کرده باشید، ممکن است منجر به مسدود شدن صفحات یا دایرکتوری ها شود که منجر به خطای Unauthorized 401 شود.


بنابراین، اولین قدمی که باید در صورت مواجهه با خطای Unauthorized 401 بردارید این است که URL وب سایت را دوباره بررسی کنید. در صورت وجود هر گونه مشکل یا واضح نبودن آن، بهتر است به صفحه اصلی سایت رفته و از طریق منوها و لینک های ارائه شده به صفحه مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

تغییر IP

یکی از دلایل خطای Unauthorized 401، یا به طور کلی، خطا در احراز هویت HTTP، زمانی است که شما به عنوان یک کاربر مشکوک پرچم گذاری می شوید. برای حل این مشکل، می توانید سعی کنید به عنوان یک کاربر جدید وارد شوید و درخواست خود را ارسال کنید.

این کار را می توان با پاک کردن کوکی ها و کش انجام داد. گزینه دیگر این است که تنظیمات DNS خود را حذف کنید، که ممکن است به شما کمک کند به یک سرور CDN جدید متصل شوید.
با استفاده از این روش، شانس رفع خطای Unauthorized 401 معمولاً بسیار زیاد است و اغلب نیازی به بررسی راه حل های دیگر نیست. با این حال، اگر از ابتدا از VPN استفاده می کنید و مشکل همچنان ادامه دارد، توصیه می شود به مرحله بعدی بروید.

VPN خود را قطع کنید

هنگام استفاده از VPN، دلیل اصلی مواجهه با خطای Unauthorized 401 اغلب مربوط به پرچم گذاری شدن به عنوان کاربر مشکوک توسط وب سایت مورد نظر است. این می تواند هنگام استفاده از یک آدرس IP ناشناس و به شدت درخواست شده مرتبط با VPN رخ دهد. در حالی که VPN ها مزایای متعددی را ارائه می دهند، می توانند به چنین موقعیت هایی نیز منجر شوند.

خدمات رایگان VPN، به ویژه، تمایل به ایجاد ترافیک بالایی برای CDN های مختلف دارند، و در نتیجه چندین کاربر آدرس IP یکسانی را به اشتراک می گذارند. در نتیجه، سایت‌هایی که به میزبان‌ها و سرورهای داخلی متکی هستند ممکن است این درخواست‌ها را مشکوک تلقی کنند که منجر به خطای Unauthorized 401 می‌شود. بسیاری از این میزبان ها محدودیت هایی در فعالیت های جریان ترافیک خارجی دارند.


برای رفع خطای Unauthorized 401، روش پیشنهادی این است که از VPN خود جدا شده و با استفاده از آدرس IP داخلی خود به سایت مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

Login کردن در سایت

در صورت عدم ورود به سیستم، به احتمال زیاد با خطای Unauthorized 401 مواجه خواهید شد. صفحه ای که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید ممکن است به عنوان یک صفحه عمومی ظاهر شود، اما با ورود مجدد می توانید به وب سایت اطلاع دهید که وضعیت احراز هویت شما صحیح است. ، از این طریق هرگونه خطای احراز هویت HTTP را که ممکن است ایجاد شود برطرف می کند.


برای رفع خطای Unauthorized 401 توصیه می شود وارد سایت شوید. اگر قبلاً وارد سیستم شده اید، می توانید از سیستم خارج شوید و دوباره وارد شوید. علاوه بر این، توصیه می شود پس از خروج از سایت، مرورگر خود را ببندید تا اطمینان حاصل کنید که جلسه شما به درستی پایان یافته است. با ورود مجدد به سایت و ورود به سیستم، احتمال دارد که خطای Unauthorized 401 دیگر باقی نخواهد ماند.

استفاده از مرورگر دیگر

یکی از آخرین مراحل عیب یابی که می توانید انجام دهید این است که مودم خود را روشن کنید و به مرورگر اینترنت دیگری بروید. این اقدام ساده به شما امکان می‌دهد با ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی (ISP) خود ارتباط جدیدی برقرار کنید، به‌طور بالقوه آدرس IP و مرورگری که استفاده می‌کنید، همراه با کوکی‌های مرتبط و ترافیک سایت را تغییر دهید.

در نتیجه، شما به عنوان یک کاربر جدید در وب سایت مورد نظر ظاهر می شوید. این مراحل یکی از موثرترین راه ها برای رفع خطای Unauthorized 401 هستند.
در بیشتر موارد، پیروی از این مراحل باید خطای Unauthorized 401 را برطرف کند و مطمئن شود که دیگر شما را آزار نمی دهد.

با پشتیبانی سایت تماس بگیرید

در موارد متعددی ممکن است بعضی از دسترسی‌ها جابه‌جا شده و یا تعیین سطوح دسترسی که در سایت‌ها وجود دارد به خاطر اتفاقات مختلفی مانند آپدیت‌های مختلف و یا تغییرات متعدد در تنظیمات و یا حتی اختلال بعضی از افزونه‌ها تغییر پیدا کند. این تغییر دسترسی‌ها در رابطه با بخشی از محتوای سایت می‌تواند به‌صورت ارور Unauthorized 401 نمایش داده شود.

برای رفع ارور Unauthorized 401 آخرین راهکار شما تماس با پشتیبان‌ها و یا مدیران سایت خواهد بود. برای رفع این ارور مدیران سایت ممکن است دسترسی پروفایل کاربری شما را بالاتر برده و یا در صورتی که مسیر اشتباه را انتخاب کرده باشید به شما راهنمایی بدهند و یا مشکل را برطرف کنند.

حرف اخر

کدهای وضعیت HTTP متعدد هستند و می توانند در هر وب سایتی رخ دهند. کلید مدیریت موثر این خطاها شناسایی و درک آنهاست. داشتن دانش در مورد رفع خطای 401 می تواند برای کسب و کار آنلاین و وب سایت شما بسیار مفید باشد و به طور بالقوه آنها را از هرگونه تأثیر نامطلوب نجات دهد.

شرکت برنامه نویسی فیبی لند ارائه دهنده خدمات طراحی سایت و اپلیکیشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *