آموزش

9 راهکار برای CRO بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ

بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ. بسیاری از کسب و کارها برای بهبود رتبه، افزایش بازدید و وب سایت‌ها تلاش می‌کنند. که این نیمی از راه است نیمه دیگر این راه کار بر روی بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ است

نرخ تبدیل چیست؟

نرخ تبدیل عددی است که نشان می‌دهد چه تعداد یا چند درصد از بازدیدکنندگان عمل موردنظر را در یک صفحه خاص انجام داده‌اند. در واقع نرخ تبدیل نشان می‌دهد چقدر در تلاش‌هایتان برای رسیدن به هدف کسب و کار، یک صفحه فرود و کمپین موفق بوده‌‌اید. اگر نرخ تبدیل نسبت به ورودی‌ها عدد خوبی باشد نشان می‌دهد

توانسته‌اید رضایت مخاطبان را جلب کنید یا آنها را به سمت هدف خود هدایت کنید. در صورتی که نرخ تبدیل پایین باشد باید سعی کنی آن را بهبود ببخشید.

نرخ تبدیل بالا نشان دهنده بازاریابی موفق و طراحی وب به صورت کاربر پسند است. این بدان معناست که مردم آنچه را که شما ارائه می دهید می‌خواهند وراحتی قادر به دستیابی به اهداف شما هستند!

توجه داشته باشید نرخ تبدیل بر اساس صنعت و مدل کسب و کار متفاوت است.

بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ به چه معناست؟

بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ یا (CRO یا Conversion Rate Optimization)روشی است برای بهینه‌سازی وب سایت یا تجربه صفحه فرود شما بر اساس رفتار بازدیدکنندگان وب سایت. این به نوبه خود به بهبود تبدیل در آن صفحات خاص کمک می‌کند. بازاریابی و استراتژی بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ به بخشی عمده از روش افزایش حجم فروش و درآمد کسب و کارها تبدیل شده است

با توجه به توضیحاتی که تا این قسمت داده شد، قطعا متوجه شده‌اید بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ چقدر اهمیت دارد. بسیاری از کسب و کارها با هزینه‌های بسیار سعی در برندینگ و جذب مخاطب به شیوه‌های مختلف دارند تا بتوانند فروش خود را افزایش دهند اما وقتی مخاطب وارد صفحه فرود می‌شود به خوبی به سمت هدف هدایت نمی‌شود.

با تغییرات ساده می‌توانید نرخ تبدیل را بهینه کنید اما اعمال همین تغییرات ساده می‌تواند سخت باشد. بهترین روش A/B تست است تا بتوانید به بهترین صورت نرخ تبدیل را بهینه کنید.

افزایش نرخ تبدیل به این معناست که بیشتر ترافیک سایت شما به اقدامات معنی داری تبدیل می‌شود که باعث پیشرفت کسب و کار شما خواهد شد، خواه این پیشرفت به معنای پر کردن یک فرم برای درخواست قیمت برای خدمات تعمیر و یا خرید باشد.

نرخ تبدیل پایین می تواند ناشی از مشکلات زیر باشد:

  • طراحی سایت و صفحه فرود شما جذاب و کارآمد نیست.
  • پیشنهاد (خدمات یا محصولات) شما جذاب و ارزشمند نیست.

چرا باید به بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ اهمیت داد؟

امروزه، بیشتر تیم‌های بازاریابی بر روی هدایت ترافیک به سمت سایت‌ها متمرکز هستند، به این امید که این ترافیک به فروش و حتی فروش مجدد تبدیل شود تا چرخه‌ی فروش ادامه یابد و تجارت‌شان رشد کند. اگرچه این تنها یک نگاه ساده به دیجیتال مارکتینگ و نرخ تبدیل است و در عمل باید رنج کشید بسی سال سی!

بیشتربدانید:15تا ازاصطلاحات دیجیتال مارکتینگ به صورت کامل

برخی سایت‌ها بودجه خود را روی به دست آوردن ترافیک جدید سرمایه‌گذاری می‌کنند و برخی سایت‌ها بر روی تبدیل کردن مخاطبانی که دارند و هدف قرار دادن آن‌ها برای خرید! حالا کدام بهتر است؟ این‌جاست که مسئله‌ای به نام بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ یا CROبه میان می‌آید. اهمیت نرخ تبدیل و بهینه‌سازی صفحات شما نسبت به نرخ تبدیل چندین مزیت برای سایت و فروش آن دارد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

1. صفحه اصلی

صفحه اصلی (Home Page) کاندید اصلی برای CRO است. صفحه اصلی مانند یک ویترین عمل می‌کند و اولین تأثیر و ایمپرشن را بر روی مخاطبان می‌گذارد. صفحه اصلی کمک می‌کند مخاطبان به راحتی راهنمای گردش در سایت شما را بفهمند. برای بهینه‌سازی نرخ تبدیل صفحه اصلی می‌توانید از لینک‌هایی که به محصولات می‎رسند، دکمه ثبت‌نام رایگان در سایت یا کمپین و ایجاد چت آنلاین استفاده کنید. چت آنلاین به مخاطبان کمک می‌کند تا در هر لحظه‌ای از گردش در سایت اگر سوالی برایشان پیش آمد، بتوانند پاسخ آن را از شما بگیرند و نگرانی‌هایشان بابت خرید حل شود.

2. صفحات قیمت‌دار

صفحه قیمت‌دار یا صفحه فروش محصول یک سایت می‌تواند نقطه عطف یا شکست باشد. جایی که بازدیدکننده تصمیم می‌گیرد این محصول را بخرد یا منصرف شود. برای بهینه‌سازی نرخ تبدیل می‌توانید از نمودارهای مقایسه تغییر قمیت (به عنوان مثال قیمت در سال در مقابل قیمت در ماه)، توصیف ویژگی‌های محصول و گذاشتن شماره تلفن یا دکمه تماس برای قیمت‌گیری استفاده کنید.

3. وبلاگ

وبلاگ یک فرصت بزرگ برای تبدیل بازدیدکننده به مشتری وفادار است. تنها کافی‌ست در حوزه مرتبط کسب‌وکار خود مطالب مفید و عمیقی منتشر کنید تا اهمیت و ویژگی‌های محصولات شما را به بازدیدکنندگان نشان دهد. همین کافی‌ست تا مشتریان نگرانی‌هایشان بابت خرید برطرف شود و اطلاعات خوبی به دست آورند. از آن‌جا که این اطلاعات را از وبلاگ سایت شما گرفتند، احتمال بیشتری وجود دارد که از سایتتان خرید خود را انجام دهند.

فرآیند بهینه‌سازی نرخ تبدیل برای وبلاگ اغلب شامل افزودن اقدام به عمل (CTA) در مقاله یا دعوت از خوانندگان برای ارائه اطلاعات بیشتر در مورد یک موضوع با ثبت آدرس ایمیلشان در ازای دریافت کتاب الکترونیکی یا گزارش صنعت است.

4. صفحه فرود

صفحه فرود (Landing Page) به طور ذاتی با این هدف طراحی می‌شوند که افراد اقدامی را انجام دهند. برای مثال صفحه فرود مراسم آمریکن موزیک آواردز شامل لیست نامزدهای جوایز در رشته‌های مختلف است و افراد می‌توانند با ثبت‌نام و رأی دادن به خواننده محبوب‌شان شاهد برنده شدن او باشند. صفحه فرود دیگری می‌شود طراحی کرد که در آن افراد با دادن آدرس ایمیل خود، یک کتاب الکترونیکی رایگان دریافت کنند. از این دو مثال صفحه فرود باید بفهمید که همه‌چیز درباره نرخ تبدیل به فروش ختم نمی‌شود، شاید گرفتن یک ایمیل یا شماره تلفن از مشتری برای ایجاد ارتباط و دلگرمی و تبدیل این افراد به مشتری دائمی نرخ تبدیل را افزایش دهد.

راهکارهای بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

۱- تغییر ارزش‌های پیشنهادی به مشتری

بهترین راه برای بهبود نرخ تبدیل، تغییر پیشنهاد شما است. اگر آنچه ارائه می دهید ارزشمند نباشد یا گران باشد یا حتی به صورت خوبی ارائه نشود، مورد توجه قرار نمی‌گیرد. حتی می‌توانید امکاناتی را به سایت خود اضافه کنید تا آن را جذابتر کنید.

برای مثال WordStream توانست با اضافه کردن ابزار رایگان AdWords Performance Grader نرخ تبدیل خود را تا حد زیادی افزایش دهد.

۲- صفحه  فرود خود را برای تبدیل مورد نظر بهینه کنید

زمانی که مطمئن شدید خدمات و پیشنهادات شما برای مخاطبان ارزشمند است باید صفحه فرود را برای افزایش نرخ تبدیل بهینه کنید. چند روش ساده جهت بهینه سازی نرخ تبدیل به صورت زیر است:

  • مطمئن شوید از عناوین و توضیحات جذاب که به خوبی ارزش محصول یا خدمات و … را بیان می‌کند استفاده کرده‌اید.
  • از عناصر بزرگتر  برای دکمه‌ها و … با کنتراست رنگی بالاتر استفاده کنید تا توجه مخاطب را جلب کند.
  • عناصر مهم را در قسمت‌های بالای صفحه فرود قرار دهید.
  • از تصاویر باکیفیت و جذاب استفاده کنید.
  • استفاده از ویدئو در صفحه فرود می‌تواند بسیار مفید باشد.
  • صفحه فرود را برای موبایل بهینه کنید.

۳- سرعت سایت را افزایش دهید

سومین راه برای بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ افزایش سرعت سایت است .درست است که زیبایی و جذابیت سایت از اهمیت بسیاری برخوردار است اما سرعت بارگذاری سایت نیز بسیار مهم است. اگر سرعت بارگذاری صفحات سایت شما بسیار طولانی شود قطعا کاربرانی که وارد سایت می‌شوند منتظر نمی‌مانند و از سایت خارج می‌شوند. سعی کنید بین سرعت و ظاهر سایت تعادل برقرار کنید.

بیشتر بدانید:دیجیتال مارکتینگ چیست؟

۴- از کال تو اکشن CTA استفاده کنید

یکی دیگر از راه های بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ استفاده از CTA بخصوص در صفحات پربازدید و کاربران را به صفحات هدف هدایت کنید. برای مثال ممکن است بیشترین بازدید سایت شما مربوط به مقالات وبلاگ باشد شما می‌توانید به کمک بنرها یا همان کال تو اکشن کاربر را به صفحات فرود موردنظر هدایت کنید.

نکته مهم این است سعی کنید از CTA در اوایل صفحه خود استفاده کنید زیرا احتمال اینکه کاربر تا انتهای صفحه شما اسکرول کند یا تمام مقاله شما را مطالعه کند تا CTA انتهای صفحه را ببیند کم است.

طبق بررسی‌های انجام شده CTAهای مبتنی بر متن نرخ تبدیل بالاتری دارند به همین دلیل بهتر است از این نوع کال تو اکشن غافل نشوید.

۵- ریتارگتینگ بازدید کنندگان قدیمی سایت

بازدیدکنندگان قدیمی وب سایت خود را فراموش نکنید. این افراد می‌توانند به مشتریان شما تبدیل شوند. برای جذب دوباره بازدیدکنندگان قدیمی روش‌های بسیاری وجود دارد. برای مثال شما می‌توانید یک محتوای جذاب شامل تصویر و متن را در سایر وب سایت‌هایی که نرخ تبدیل بالا دارند قرار دهید و علاوه بر مخاطبان قدیمی مخاطبان جدید نیز جذب کنید.

۶- بهینه سازی مقالات وبلاگ

پست‌هایی که بازدید بالا ولی نرخ تبدیل کمی دارند را شناسایی کنید. سپس سعی کنید آنها را بهینه کنید. بهینه‌سازی مقالات ممکن است متفاوت از یکدیگر باشند ولی بهترین نمونه پست‌هایی است که بازدید بالا و نرخ تبدیل بالا دارند.

سعی کنید محتوای مقالات را جذاب و مرتبط با جستجوی کاربر بنویسید. از CTA در متن مقالات استفاده کنید. تصاویر باکیفیت، محتوای ویدئویی و … در وبلاگ خود قرار دهید و برای مطالعه مطالب مرتبط و بیشتر لینک‌های مرتبط را در پست قرار دهید.

یک روش دیگر این است که سعی کنید پست‌هایی که ترافیک بالا دارند را پیدا کنید. سپس سعی کنید نرخ تبدیل این پست‌ها را افزایش دهید. برای مثال می‌توانید با قرار دادن CTA کاربر را به صفحه فرود موردنظرتان هدایت کنید. یا در همان پست کاربر را ترغیب به پر کردن فرم نظرسنجی و … کنید.

۷- روی لندینگ پیج‌ها A/B تست انجام دهید

صفحات فرود مهمترین صفحات یک سایت هستند زیرا در این صفحات ممکن است lead ها به مشتری تبدیل شوند. کافیست تجربه کاربری خوبی در لندینگ برای کاربر ایجاد کنید و کاربر را به درون قیف فروش هدایت کنید. با توجه به اینکه صفحات فرود مهم هستند بهتر است برای بهینه سازی نرخ تبدیل روی المان‌های مختلف این صفحات A/B تست انجام دهید. برای اینکه نتیجه A/B نتیجه‌بخش باشد بهتر است معیار شما بزرگ باشد. برای مثال باید بازدیدهای صفحه شما بالا باشد.

یک نکته مهم این است که شما باید در تاریخ‌های مختلف A/B تست خود را دوباره و دوباره امتحان کنید زیرا نتایج ممکن است در تاریخ‌های مختلف متفاوت باشد. در نهایت اگر به درستی تست را انجام دهید پس از مدتی می‌توانید تغییراتی در صفحات خود اعمال کنید که باعث بهینه سازی نرخ تبدیل شود.

۸- برای صفحات با نرخ تبدیل بالا از امکان چت آنلاین استفاده کنید

در صفحاتی که نرخ تبدیل بالایی دارند ممکن است سوالات بسیاری برای مشتریان ایجاد شود بهتر است در این صفحات برای مخاطبان امکان چت آنلاین ایجاد کنید و در صورت دریافت یک سوال از طرف یک مخاطب به سرعت پاسخ آن را بدهید. البته بهترین حالت این است که تمامی صفحات سایت شما امکان چت آنلاین داشته باشد و سایر روش‌های ارتباطی را نیز در اختیار مخاطبان خود قرار دهید تا بهترین روش مناسب جهت ارتباط با شما را انتخاب کنند.

۹- در پست های بلاگ از Pop up استفاده کنید.

در صفحاتی که بازدید بالایی دارند از  Pop upها استفاده کنید.   Pop up می‌توانند نرخ تبدیل را تا حد زیادی افزایش دهند. به کمک یک   Pop up در صفحات بلاگ پست یا سایر صفحات می‌توانید توجه مخاطب را جلب کرده و او را به لندینگ موردنظر هدایت کنید. البته نحوه طراحی   Pop up به طوریکه جذاب باشد و در هدف کاربر اختلالی ایجاد نکند بسیار مهم است.

طبق یک مطالعه که توسط سایت Hubspot  انجام شده است  Pop up‌ها نسبت به CTAها می‌توانند نرخ تبدیل را تا ۱۹۲%  نیز افزایش دهند.

سخن آخر

مفهوم نرخ تبدیل فقط مختص بحث سئو نیست. بلکه در جاهای دیگری نیز استفاده می‌شود. اما در این مقاله بطور خاص به مفهوم بهینه سازی نرخ تبدیل در دیجیتال مارکتینگ پرداختیم. گفتیم که Conversion Rate چیست. این مقدار، درصدی از کاربران که یکی از اهداف سایت را برآورده می‌کنند نسبت به کل کاربران را نشان می‌دهد.

شرکت دیجیتال مارکتینگ فیبی لند چیست و چه خدماتی را ارائه میدهد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *