آموزش

بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ،انواع و کاربرد های آن

یکی از شیوه های ارزان بازاریابی و مقرون به صرفه همین بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ است بازاریابی ایمیلی یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که از اهمیت ویژه‌ای در بازاریابی محتوا برخوردار است.

بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

به استفاده از ابزار ایمیل و ارسال پیام به مخاطبان هدف در راستای جذب مشتریان جدید و حفظ رابطه با مشتریان قدیمی، ایمیل مارکتینگ گفته می‌شود. محتوای پیام شما می‌تواند شامل تبلیغات، محتوای کاربردی، تخفیف‌ها و پیشنهادات جذاب و متفاوت و… باشد.

بیشتر بدانید:15تا ازاصطلاحات دیجیتال مارکتینگ به صورت کامل

مزیت‌ بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ

1- نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خوب

در دنیای امروز که کسب و کارهای مختلف به سختی حاضر به هزینه کردن هستند و از سوی دیگر دست‌شان برای خرج کردن زیادی در حوزه تبلیغات بسته است، موضوع بازگشت سرمایه اهمیت زیادی دارد. مدیران بی‌صبرانه می‌خواهند ببینند در ازای هزینه‌ای که می‌پردازند چقدر به دست می‌آورند.

یکی از مهم‌ترین فواید بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ این است که اگر حرفه‌ای و درست انجام شود، می‌تواند روشی بسیار موثر و کارآمد باشد. این روش نرخ تبدیل بسیار خوبی دارد و روشی کاملاً مقرون به صرفه است.

2- اثربخشی آنی

کافی است ایمیلی را برای مخاطبان هدف خود بفرستید و از همان دقایق بعد از ارسال پیام اثرات آن را ببینید. به عنوان مثال اگر قرار است یک حراجی یا فروش ویژه 24 ساعته داشته باشید، می‌توانید از ایمیل بیشترین بهره را ببرید. بازاریابی ایمیلی و محتوای داخل آن به خوبی می‌تواند حس عجله و محدودیت زمانی را القا کند.

3- سریع و مقرون به صرفه

ایمیل یکی از سریع‌ترین، ساده‌ترین و ارزان‌ترین ابزارهای تبلیغاتی است که نه‌تنها نرخ بازگشت سرمایه خوبی دارد، بلکه با یک هزینه معقول و با در اختیار داشتن یک لیست ایمیل درست می‌توانید به خروجی باورنکردنی برسید.

4- ایمیل‌های سفارشی

نه تنها به عنوان ارسال‌کننده ایمیل برای دریافت خروجی بهتر و افزایش نرخ تبدیل می‌توانید پیام‌های خود را سفارشی‌سازی کنید، بلکه مخاطبان و مشترکان شما نیز این حق انتخاب را دارند که مشخص کنند چه ایمیل‌هایی برای‌شان ارسال شود.

5- تحلیل رفتار مشتری

بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ یکی از بهترین ابزارها براری بررسی و تحلیل رفتار مشتریان و مصرف‌کنندگان است. شما می‌توانید بفهمید مخاطبان چه ایمیل‌هایی را باز کرده‌اند، کدام پیام‌ها برای‌شان جذاب بوده، روی کدام لینک‌ها کلیک کرده‌اند و نسبت به کدام CTA واکنش نشان داده‌اند.

6- شروع آسان

سهولت استفاده از ایمیل باعث می‌شود هر کسی با حداقل آموزش بتواند کمپین خود را شروع کند. از طرف دیگر برای آغاز کار نیازی به تیم حرفه‌ای و هزینه زیاد نیست. می‌توانید حتی از قالب‌های آماده همراه با متن، عکس و ویدیو استفاده کنید. البته برخی از سرویس‌های ایمیل Drag & Drop به خوبی توانسته‌اند کار را برای کاربران مبتدی نیز ساده کنند.

7- انتقال مستقیم پیام

این روش به انتقال مستقیم و سریع پیام به مخاطبان هدف کمک می‌کند؛ به گونه‌ای که نه تنها بیشتر آن‌ها ایمیل شما را باز می‌کنند یا حتی منتظر آن هستند، بلکه نرخ تبدیل خوبی هم دارد. بخش‌بندی لیست ایمیل برای کسب و کارهایی که اطلاعات کافی از مشتریان دارند خیلی خوب جواب می‌دهد.

8- بستر نشر محتوا

ایمیل به تنهایی می‌تواند یکی از بسترهای خوب نشر محتوا باشد. شما می‌توانید تمام یا بخشی از محتوای خود را در ایمیل ارسال برای مخاطبان‌تان بفرستید و آنها را بیش از پیش درگیر کنید. در نهایت با یک CTA جذاب و کاربردی می‌توانید از آنها بخواهید کاری که موردنظر شماست انجام دهند.

اتوماسیون و سرویس بازاریابی ایمیلی چگونه انجام می‌شود؟

بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ دارای چندین تاکتیک و روش است و باید از بهترین استراتژی‌ها برای افزایش کارایی استفاده کرد. مثلا می‌توانید از یک سری الگوی از پیش تعیین شده برای انسجام بیشتر در بازاریابی خود استفاده کنید. یا در ابتدا یک طرح ساده اولیه داشته باشید و سپس با گذشت زمان طراحی‌ها را پیشرفته‌تر کنید.

مشاغل کوچک بهتر است یک ایمیل استقبال ساده تهیه کنند و به عنوان اولین ایمیل برای مشتریان جدید خود بفرستند. این روش برای شروع عالی است؛ اما در ادامه باید کارهای بیشتری انجام شود. اگر اکثر فعالیت بازاریابی بیزنس شما با تبلیغات ایمیلی انجام می‌شود، باید استراتژی، نظم و تکنیک‌های خاص و کاربردی برای آن داشته باشید.

بیشتر بدانید:دیجیتال مارکتینگ چیست؟

نرم افزارهای مفید برای ایمیل مارکتینگ چیست؟

برای اجرای بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ این روش تعداد زیادی نرم افزار ایمیل مارکتینگ وجود دارد؛ اما برخی از آن‌ها پیشرفته‌تر و برخی ساده‌تر هستند. برخی به صورت رایگان ارائه شده‌اند و برای استفاده از برخی دیگر باید هزینه کنید. اما استفاده از این نرم‌افزارها، بازاریابی ایمیلی، ارسال و نظارت بر کمپین را آسان‌تر می‌کند.

به عنوان مثال نرم‌افزارهایی مثل MailChimp و Constant Contact می‌توانند برای ارسال ایمیل، نظارت بر تعامل مشترکین با ایمیل‌های ارسالی شما، ردیابی، تجزیه و تحلیل‌ها، نرخ کلیک، نرخ تبدیل و … استفاده شوند. در این روش تعیین بازدهی کار بسیار مهم است؛ بنابراین داشتن ابزارهایی برای ردیابی معیارهای مهم بسیار اهمیت دارد. در مقاله ابزارهای ایمیل مارکتینگ، بهترین نرم‌افزارها و سایت‌های بازاریابی ایمیلی را معرفی کرده‌ایم.

چند مورد از نرم‌افزارها و شرکت‌های ایمیل مارکتینگ معروف

چند پنل ایمیل مارکتینگ رایگان که به راحتی قابل استفاده هستند در ادامه معرفی شده‌اند:

  • Mailchimp
  • Benchmark
  • OmniSend
  • Sendinblue
  • MailerLite (این سرویس برای 1000 ایمیل رایگان است.)

ایمیل مارکتینگ چگونه با سایر روش‌های بازاریابی کار می‌کند؟

این روش علاوه بر اینکه به صورت منفرد پاسخ می‌دهد، با سایر اقدامات بازاریابی نیز ادغام می‌شود. بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ در کنار بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام بسیار خوب عمل می‌کند. به همین دلیل معمولا توصیه می‌شود از آن استفاده کنید. مثلا می‌توانید دکمه ورود به پروفایل شبکه‌های اجتماعی شرکتتان را در ایمیل قرار دهید تا مشترکین ایمیل عضو شبکه اجتماعی شما هم بشوند. از طرف دیگر می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی برای جمع‌آوری لیست ایمیل برای تبلیغات استفاده کنید. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد:

  1. یکی از راهکارها این است که در شبکه‌های اجتماعی خودتان از افراد بخواهید آدرس ایمیلشان را برای ورود به سیستم ارائه دهند. این یک روش بسیار موثر برای به دست آوردن مشترکین بدون هیچ اصرار و فشار است. افراد به درخواست و علاقه خود ایمیلشان را در اختیار شما قرار می‌دهند.
  2. حتی می‌توانید یک سری پست ارسال کنید و از فالوورهای خود بخواهید در لیست ایمیل شما مشترک شوند. روی لینک موردنظر کلیک کنند و فرم را پر کنند.
  3. می‌توانید یک کمپین تولید لید در فیسبوک با هدف جمع‌آوری ایمیل راه‌اندازی کنید و از این طریق ایمیل‌های زیادی به دست بیاورید.

یکی دیگر از کاربردهای موثربازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ این است که از آن برای یادآوری و اتمام خرید مشتریان استفاده کنید. مثلا گاهی اوقات بازدیدکنندگان وب‌سایت مواردی به سبد خرید خود اضافه می‌کنند ولی فراموش می‌کنند خرید خود را به پایان برسانند؛ می‌توانید برای افزایش نرخ تبدیل از بازاریابی ایمیلی استفاده کنید.

کاربرد بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد و به دلایل مختلفی می‌توانید از آن استفاده کنید. اما این روزها در یک سری موارد مشخص بیشتر از از این شیوه استفاده می‌شود که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. البته باید این نکته را یادآوری کنیم که بازاریابی ایمیلی به معنای فروش مستقیم محصول از طریق ایمیل نیست. از جمله کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- خوشامد گویی به کاربران جدید

اولین و ساده‌ترین کاربرد ایمیل این است که بعد از عضویت یک کاربر جدید در سایت یا خبرنامه بخواهید به او خوشامد بگویید و از اینکه همراه شماست تشکر کنید. ضمن اینکه می‌توانید اطلاعات ورود، دسترسی به بخش‌های خاص یا راه‌های ارتباطی دیگر را نیز برای او بفرستید.


2- ارسال خبرنامه ایمیلی

بسیاری از کاربران در ازای دریافت یک هدیه رایگان یا محتوای منظم و تخصصی حاضرند ایمیل‌شان را در اختیار شما قرار دهند. شما نیز می‌توانید از این فرصت به خوبی استفاده کنید و رابطه‌تان را با آنها قوی‌تر کرده و آن را حفظ کنید. علاوه بر این می‌توانید برای مخاطبان خبرنامه ایمیل‌های منظمی را بفرستید که در آنها از متن، طرح، عکس، ویدیو و… استفاده کرده‌اید.


3- اطلاع رسانی درباره محصول یا خدمت جدید

اگر قرار است به‌زودی محصول یا خدمت جدیدی را ارائه دهید، می‌توانید از مدتی قبل با استفاده از ایمیل این خبر را اطلاع‌رسانی کنید تا مخاطبان شما در جریان قرار بگیرند.


4- ارسال اطلاعات خرید

یکی از مهم‌ترین زمان‌هایی که می‌توانید از ایمیل استفاده کنید موقعی است که بعد از خرید رسید، فاکتور و جزئیات خرید را برای مشتری ایمیل می‌کنید. ضمن اینکه در صورت نیاز می‌توانید لینک فایل‌های دانلودی را نیز برای او بفرستید. اگر هوشمند باشید می‌توانید در ایمیل خود پیشنهادات خرید جدید یا مرتبط با خرید فعلی نیز قرار دهید.


5- تخفیف و پیشنهادات ویژه

اگر برای مدت زمان مشخص تخفیف یا پیشنهادات ویژه‌ای در نظر گرفته‌اید یا در حال اجرای کمپین‌ تبلیغاتی خاصی هستید، می‌توانید از این روش برای اطلاع‌رسانی به مخاطبان استفاده کنید. این کار کمک می‌کند تا تقریبا بیشتر مخاطبان در جریان قرار بگیرند. ضمن اینکه می‌توانید آخرین فرصت استفاده از این شرایط ویژه را نیز به اطلاع مشتریان برسانید.


6- اطلاع رسانی رویدادها

ممکن است رویداد خاصی برگزار شود که مربوط به کسب و کار شماست یا در آن حضور دارید. خیلی راحت و سریع با استفاده از ارسال ایمیل می‌توانید مخاطبان را در جریان رویداد بگذارید و حتی از آن‌ها دعوت کنید.

سخن پایانی

بازاریابی ایمیلی در دیجیتال مارکتینگ یکی از بهترین و مقرون به صرفه‌ترین ابزارهای ارتباطی و تبلیغاتی است که حتی در دنیای امروز با ظهور پلتفرم‌های جدید، همچنان خوب جواب می‌دهد. به کمک این روش می توانید به خوبی به صورت دائمی با مخاطبان و مشتریان‌تان ارتباط داشته باشید، آن‌ها را در جریان جدیدترین اخبار بگذارید

شرکت دیجیتال مارکتینگ فیبی لند چیست و چه خدماتی را ارائه میدهد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *