آموزش

تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ(UX)

تجربه-کاربری-در-دیجیتال-مارکتینگUX

تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ(UX) می تواند به عنوان درک نیازهای کاربر جهت کمک و تولید محصولات و خدماتی توصیف شود که تجربه معنی داری برای مشتریان فراهم می کند.

تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ(UX)چیست؟

تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگUX یک طراحی کاربر محور است به این معنا که شما باید محصول یا خدماتی را ارائه بدهید که دقیقا همان کاری را انجام بدهد که کاربر می خواهد پس در همان ابتدای کار شما باید هدف از محصول و چگونگی استفاده از آن را برای کاربر به درستی مشخص کنید. باید تمام نیازمندی های کاربران را بشناسید این نیازمندی ها با توجه به رشد روز افزون بازار و تکنولوژی دائما در حال تغییرهستند پس شما هم باید خود را با این تغییرات وفق بدهید.

باید تمام مسیرهایی که کاربران را به شما می رساند به خوبی شناسایی و تحلیل کنید، ریسک هایی که سر راه کاربران قرار می گیرد شناسایی و رفع کنید با رعایت کردن این نکات می توانید محصول کاربرپسندی را ارائه بدهید و به هدف خود برسید، تجربه کاربری به برداشت های یک فرد در هنگام استفاده از یک محصول اشاره می کند که تمام احساسات، باورها، ارزش ها و اولویت ها ی یک فرد را که قبل از استفاده از محصول، درزمان استفاده و پس از استفاده برایش اتفاق می افتد را

شامل می شود.

طراحی تجربه کاربری (UX DESIGN) چیست؟

زمانی که تصمیم می‌گیرید بهترین تجربه کاربری را برای کاربرتان فراهم کنید، طبیعتا باید بخش‌های مختلفی را مدنظر قرار دهید. یکی از مهمترین موارد، طراحی تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ یا UX Design است. یعنی شما باید طوری تعامل با رابط کاربری خود را طراحی کنید که کاربر در تمامی مراحل کار با سیستم شما بتواند طعم بهترین تجربه را بچشد.


این امکان وجود دارد که کاربران مختلف تجربه‌های متفاوتی از کار با محصول یا سرویس شما داشته باشند و در نتیجه باید طراحی مسیر کاری آنها به شکلی باشد که همه تجربه بسیار خوبی داشته باشند. در طراحی تجربه کاربری باید پرسونا و نیازهای مخاطب را به خوبی بشناسیم و بتوانیم با تحقیقات لازم بهترین مسیر و دسترس‌پذیری را برای او بسازیم.

اهمیت تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ (UX) در کسب و کار برای چیست؟

1.سرمایه گذاری مقدماتی تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ، می تواند باعث کاهش قابل توجه هزینه ها در ادامه مسیر شود.

رای ورود به هر پروژه جدید، همیشه خطراتی نیز وجود دارد. اما از آنجا که تفکر طراحی و تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ بر تحقیق، تجزیه، تحلیل و آزمایش متمرکز است، شما بلافاصله خود را برای دستیابی به موفقیت آماده می کنید.

امروزه شرکت های بیشتری درک کرده اند که جلوگیری از بروز مشکلات کاربردپذیری احتمالی یا مشکلات اولیه، بسیار ارزان تر از رفع آنها با طراحی مجدد محصول یا اصلاح اشکالات است. چراکه ایجاد تغییر در طراحی نسبت به تغییرات در محصول ساخته شده آسان تر و بنابراین ارزان تر است.

اغلب اوقات تنها در حدود 20٪ از اشکالات مشاهده شده در یک محصول، مشکلات واقعی هستند. سایر موارد مشکلات کاربردپذیری بوده که در مرحله نمونه سازی اولیه(یک جنبه اصلی از طراحی UX) قابل حل هستند.

اگرچه کار کردن با این روش تکرار شونده ممکن است پرهزینه به نظر برسد، اما در درازمدت موجب صرفه جویی در هزینه ها شده، به شما در ساخت یک محصول موفق کمک کرده، باعث ایجاد تبدیل(مثلا تبدیل بازدید کننده به مشتری) شده و کمک می کند تا محصول به طور مؤثر با کاربران هدف درگیر شود.

2.تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ، به شما در افزایش تبدیل(conversion) کمک می کند

همه ما این تجربه را داشته ایم که در حال مرور یک وب سایت برای یافتن یک محصول یا خدمات خاص، یک یا دو وب سایت را دیده ایم که به مشکل ما اشاره می کنند.

در حالی که همه این سایت ها ظاهراً محتوا و محصولات یکسانی را تبلیغ می کنند، یکی از آنها جلب توجه کرده، استفاده از آن بسیار آسان است، و می توانید در آن سریعا و بدون کمترین تلاشی آنچه در جستجوی آن هستید را پیدا کنید. تجربه کاربری کلی در این سایت لذت بخش بوده و آن را برای مراجعه بعدی خود ذخیره می کنید.

متأسفانه، بسیاری از وب سایت ها به چشم نیامده و متعاقباً طراحی های پیچیده ای وجود دارند که ظاهری زیبا داشته و به دلیل عدم هدفمندی صحیح، مشتریان را از خود می رانند.

در یک کلام انسان عجول است و این خصلت در حالت آنلاین نمود بیشتری پیدا می کند. با توجه به این نکته، اکنون بیش از هر زمان دیگری چگونگی کاهش سطح تلاش کاربران برای به حداکثر رساندن تعداد تبدیل های محصول شما، چه در وب سایت و یا اپلیکیشن اهمیت زیادی دارد.

باتوجه به اهمیت تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ، راه های زیادی برای بهینه سازی وب سایت یا اپلیکیشن شما وجود دارد، اما در حال حاضر اجازه دهید روی دو اصل اصلی تمرکز کنیم.

بیشتر بدانید:15تا ازاصطلاحات دیجیتال مارکتینگ به صورت کامل

کارها را برای کاربران خود آسان کنید؛ تعداد مراحل را کاهش دهید

برقراری ارتباط هرچه راحت تر کاربر با وب سایت یا اپلیکیشن شما، بخش مهمی از طراحی تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ ونشان دهنده اهمیت تجربه کاربری است. کاربران شما باید بتوانند آنچه که به دنبال آن هستند را پیدا کنند. اما مهم تر از آن برای کسب و کار، هدایت تبدیل و تعامل در وب یا اپلیکیشن شما است.

چه در مورد خرید یک محصول، رزرو بلیط یا مرتب سازی یک بانک اطلاعاتی پیچیده، با قابل درک کردن مسائل تا حد امکان، می توانید خطر ناامید شدن کاربران در صورت عدم تکمیل وظایف را به حداقل برسانید.

CTA های خود را معنی دار کنید!

یک دکمه فراخوان عمل واضح، چه در وب سایت یا در اپلیکیشن، می تواند تفاوت عمده ای را در میزان تبدیل(conversions) ایجاد کند. طبق قانون این دکمه ها  باید هدف مشخصی نیز داشته باشند. دکمه های “عضویت در mailing list” یا “رزرو” نمونه هایی از CTA هایی هستند که ممکن است در یک وب سایت قرار بگیرند.

دکمه های CTA تنها با برچسب “اینجا را کلیک کنید” دکمه های قدرتمندی نیستند. این نوع از دکمه ها تنها به کاربر می گوید که روی این دکمه کلیک کرده و دلیل این کار را مشخص نمی کند. این دکمه ها برای سئو(SEO) نیز جالب نیستند، در حالی که همه ما خواهان انجام هر کاری هستیم تا رتبه خود در Google را افزایش دهیم. این یکی از حوزه هایی است که در آن UX و SEO با یکدیگر هماهنگ هستند.

3.طراحی UX می تواند به سئو شما کمک کند

با توجه به اهمیت تجربه کاربری، یک تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ خوب می تواند منجر به رتبه سئوی بهتری شود. گوگل خود نیز به شکل فعال تجربه کاربری عالی را در نتایج جستجوی خود تبلیغ می کند. در هرحال هدف اصلی آنها این است که با ارائه اطلاعات مرتبط، بهترین جواب ها را در سریع ترین زمان ممکن در اختیار کاربران قرار دهند.

این امر در مورد بازاریابی رسانه ای یا PPC(پرداخت به ازای هر کلیک) هم صادق است. پلت فرم هایی مانند Google Ads  (که قبلاً با عنوان Google Adwords شناخته می شدند) به طور فعال نتایج “تجربه صفحات فرود” در کمپین های تبلیغاتی(ad campaigns) شما را ثبت کرده و برای بهینه سازی تمرکز کاربر در این صفحات پیشنهاداتی را ارائه می دهند.

تجربه کاربر عامل مهمی در الگوریتم جستجوی Google است و اینجاست که به اهمیت تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ پی می بریم. یک تجربه کاربری ضعیف در وب سایت ها می تواند در نهایت منجر به رتبه بندی سئوی ضعیف، یا در مورد تبلیغات رسانه ای(PPC)  منجر به یک کمپین تبلیغاتی نا مناسب شود.

4.افزایش وفاداری به برند با تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ

یک تجربه کاربری مناسب برای هر شغلی عامل موفقیت است و برای ایجاد اعتماد به برند، محصول یا خدمات شما و ایجاد رابطه طولانی مدت با مشتریان هدف، بسیار حیاتی است. تعاملات منسجم و لذت بخش باعث تقویت فعالیت های مشتری شده، که این امر به نوبه خود به شناخت و وفاداری به برند، محصولات و خدمات شما منجر می شود.

حفظ کاربر

درست است که ایجاد مشاغل در بحث اهمیت تجربه کاربری مهم است اما پس از انجام تبدیل چگونه می خواهید مشتری را به خرید دوباره ترغیب کنید؟ این سوالی است که به ویژه برای فروشگاه های تجارت الکترونیک که به دنبال فروش محصولات مختلف به مشتریان قدیمی خود هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یک طراحی تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ UX فوق العاده، تنها به جذب کاربران جدید منجر نمی شود، بلکه به حفظ و پرورش مشتریان قدیمی کمک می کند.

بیشتر بدانید:دیجیتال مارکتینگ چیست؟

5.تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ می تواند ارجاع دهان به دهان(word of mouth referrals) را افزایش دهد

حتی در دنیای دیجیتال نیز تبلیغات دهان به دهان هنوز یک راه عالی برای تجارت است. مردم حرف یکدیگر را قبول دارند. یا به بیان دیگر، مردم تجربه های یکدیگر را قبول کرده و اگر شما تجربه خوبی را به کاربران خود ارائه دهید، حتما درباره آن سخن خواهند گفت.

بازاریابی دهان به دهان نه تنها در تعاملات روزمره، بلکه در تعاملات شخصی در رسانه های اجتماعی نیز مشاهده می شود. همه ما می دانیم که تبلیغات دهان به دهان می تواند چه تاثیری در تجارت شما داشته باشد، اما این مورد چه نقشی در اهمیت تجربه کاربری دارد؟

برای شروع باید گفت اشتراک گذاری اجتماعی را آسان می کند. اگر فرایند خرید را تا حد امکان برای کاربر خود آسان کرده باشید، به نظر شما مردم هنگام پیشنهاد کسی به خانواده یا دوستان خود از طریق رسانه های اجتماعی، چه کسی را پیشنهاد خواهند داد؟

طراحان تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ اهمیت ایجاد آگاهی اجتماعی در کسب و کار شما را درک می کنند، به همین دلیل است که از طریق محصول شما، تعاملات منسجمی را در شبکه های اجتماعی ایجاد می کنند.

این امر به ایجاد اعتماد نیز کمک می کند. قبلاً هم گفتیم که مردم حرف یکدیگر را قبول می کنند، و مهمتر از آن تمایل دارند تا رفتارهای همسالان یا افراد مشابه خودشان را یاد بگیرند. این همان جایی است که ویژگی هایی نظیر نظرات کاربران، ستاره های امتیاز و “مردم این را نیز خریده اند” به کار می آید.

همه اینها معیار های کاربری ارزشمندی هستند که نظرات و عادات واقعی مردم در هنگام تعامل، بازبینی یا رتبه بندی یک کسب و کار، و محصول یا خدمات آنها را نشان می دهند. نظرات و رتبه بندی های مثبت نیز در نهایت منجر به فروش بهتر می شود.

جمع بندی


تجربه کاربری در دیجیتال مارکتینگ (User Experience) یعنی اینکه بتوانید با یک رابط کاربری درست، در کنار اجزای دیگری چون دسترس‌پذیری، کاربردپذیری، معماری اطلاعات و طراحی تعاملی بتوانید تجربه‌ای ساده و سریع برای تمام کاربران خود رقم بزنید.


در این بین طراحی تجربه کاربری اهمیت زیادی دارد؛ چراکه باید به عنوان یک طراح و مهندس اصلی تجربه‌ای را طراحی کنید که هر کاربری از محصول یا خدمت شما راضی باشد.

شرکت دیجیتال مارکتینگ فیبی لند چیست و چه خدماتی را ارائه میدهد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *