آموزش

مدیر ارشد تجزیه و تحلیل یا CAO در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

CAO در دیجیتال مارکتینگ

CAO در دیجیتال مارکتینگ .کسب‌وکارها برای ایجاد استراتژی‌های داده‌محور، درک رفتار مشتریان، تصمیم‌گیری آگاهانه و افزایش درآمد خود به داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌ها متکی هستند.پس هر کسب و کاری به یک CAO نیاز دارد اگر میخواهید بدانید CAO چیست پس در این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف CAO

Chief Analytics Officer یا (CAO) مدیر ارشد تحلیل داده یکی از مدیران ارشد در سازمان می باشد که وظیفه تحلیل داده های سازمانی را برعهده دارد. این سمت نیز از جمله جایگاه های سازمانی است که عمر زیادی از ایجاد آن در سازمان ها نگذشته است.

نقش CAO در دیجیتال مارکتینگ

CAO در دیجیتال مارکتینگ به منظور انجام تحلیل ها و ایجاد مدل های هوش تجاری بر جمع آوری داده های شرکت و کاربرد آن ها نظارت دارد. این مدیر در کنار مدیر فناوری اطلاعات فعالیت می کند تا بتواند راحت تر زیرساخت مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل را ایجاد کند. ایجاد انبارهای داده، چارچوب‌ های مدیریتی، حاکمیت داده و نظارت بر ابزارهای گزارش‌ دهی و تصویرسازی از دیگر مسئولیت هایی است که ممکن است بر مدیر ارشد آنالیز محول شود.

مسئولیت CAO در دیجیتال مارکتینگ

مسئولیت های کلیدی مدیر ارشد تجزیه و تحلیل عبارتند از:

  • مدیر ارشد تجزیه و تحلیل بر توابع تحلیلی، از جمله آنالیز داده و علم داده نظارت می کند. نقش این سمت تعیین اولویت های استراتژیک برای توابع و شناسایی فرصت های تجاری جدید بر اساس داده هاست.
  • همکاری با سایر مدیران ارشد. ایجاد تحول در کسب و کار با استفاده از دانش داده ها مستلزم همکاری نزدیک مدیر ارشد آنالیز با بخش تجارت و فناوری اطلاعات است تا توانایی درک درست نیازهای شرکت، ایجاد ارزش تجاری و اشتراک نتایج با سایر مدیران را به دست آورد.
  • ایجاد قابلیت های تحلیلی. مدیر ارشد تجزیه و تحلیل مسئول تعریف و هدایت برنامه های آنالیز و هوش تجاری است. توانایی ارزیابی وضعیت فعلی داده ها و تجزیه و تحلیل آن ها، توسعه استراتژی تحلیلی، به کارگیری فناوری اطلاعات برای توسعه زیرساخت داده ها و ایجاد و اجرای نقشه راه توسعه محصولات، از جمله وظایف کاری این مدیر ارشد است.
CAO

یک CAO در دیجیتال مارکتینگ به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

مهارت های رهبری

CAO در دیجیتال مارکتینگ مسئول هدایت شبکه عملیات داده شرکت هستند. بنابراین، رهبر مؤثر بودن با قلمرو همراه است. شما به مهارت های رهبری نیاز دارید تا تیم های تجزیه و تحلیل داده ها را در مسئولیت های روزانه خود راهنمایی کنید و آنها را قادر به دستیابی به اهداف و اطمینان از نتایج مثبت کسب و کار کنید.

دانش فناوری

دانش فناوری شامل درک تجزیه و تحلیل و علم داده است. با درک اساسی خود، یک CAO می تواند تصمیمات آگاهانه بگیرد، سوالات مربوطه را از همتایان C-Suite بپرسد، و تیم خود را تشویق و ترغیب کند تا از فناوری به روش های کارآمدتر استفاده کند.

مهارت های ارتباطی

ارتباطات خوب بستر یک رهبر موفق است وبرای یک CAO در دیجیتال مارکتینگ تفاوتی ندارد. آنها باید به طور موثر و واضح با اعضای تیم و C-Suite شرکت ارتباط برقرار کنند تا اطلاعات لازم و دقیق مربوط به تجزیه و تحلیل داده ها را ارائه دهند. هرگونه ارتباط نادرست ممکن است منجر به تصمیمات اشتباه شود و رشد کسب و کار را تحت تأثیر قرار دهد، نه اینکه به سوء تفاهم منجر شود.

تحلیل داده ها

با مهارت های تجزیه و تحلیل داده ها، یک CAO در دیجیتال مارکتینگ می تواند داده ها را جمع آوری کند، آنها را پردازش کند و بینش عملی را از آن استخراج کند. این دانش همچنین تضمین می‌کند که یک افسر ارشد تجزیه و تحلیل می‌تواند تیم خود را به خوبی هدایت کند و در صورت بروز هرگونه موانع راه‌حل‌هایی ارائه دهد.

فرق CDO با CAO

مدیر ارشد داده (CDO) مسئول مدیریت و توسعه استراتژی های داده برای دستیابی به اهداف تجاری است. از سوی دیگر، یک CAO بر تجزیه و تحلیل داده ها تمرکز می کند تا نیازهای سازمان را با تمرکز بر تجزیه و تحلیل تجاری، عملیاتی و مشتری برآورده کند. علاوه بر این، یک CDO یک نقش فناوری سطح C در نظر گرفته می شود. از سوی دیگر، یک CAO یک نقش تجاری در سطح C در نظر گرفته می شود.

چگونه یک مدیر ارشد تجزیه و تحلیل موفق شویم؟

به گفته مازی: “شرکت EY طی تحقیقاتی دریافته است که حدود دو سوم از شرکت‌ هایی که سرمایه گذاری بزرگی در تحلیل داده‌ ها انجام داده ‌اند، موفق به کسب سود نشده اند دلیل عمده این عدم سودآوری مدیریت نادرست است. ما متوجه شدیم که در اوایل چرخه ایفای این نقش، شرکت ها معمولا به طور نامتناسبی بر قابلیت های فنی افراد در آن نقش تمرکز می کردند. فناوری و مهارت‌ های علم داده، ضروری اما ناکافی هستند.”

او می گوید:” اجرای صحیح این نقش مستلزم دو یا سه عنصر کلیدی است. مدیریت ارشد آنالیز یک نقش نوآورانه است لذا مدیر تجزیه و تحلیل باید تجارت شرکت را عمیقا درک کرده و بر اساس مدل کسب و کار شرکت، فرصت هایی را برای بالا بردن ارزش و تمایز رقابتی به دست آورد. این مدیران همچنین باید در طراحی حرفه ای راهکارهای ابتکاری مهارت داشته باشند تا بتوانند بر درآمد شرکت تاثیر مثبتی بگذارند.”

مازی می افزاید: “علاوه بر این ویژگی ها، مدیر ارشد آنالیز باید نقش رابط میان تیم های تجاری و فناوری را بازی کند. ایجاد روابط قوی و سازنده در سازمان شرکت، سهم به سزایی در موفقیت کسب و کار دارد.”

ایجاد این روابط امری حیاتی است چرا که مدیر ارشد آنالیز برای بالا بردن ارزش باید بتواند روش های جدیدی را پیش روی شرکت قرار دهد. اگر به عنوان مدیر ارشد تجزیه و تحلیل کار خود را به درستی انجام دهید می توانید فرایند تجاری شرکت را متحول کرده و از چشم اندازی کاملا متفاوت برای کمک به تصمیمات شرکت اقدام کنید.

بیشتر بدانید :وظایف کاری مدیران دیجیتال مارکتینگ

شرکت دیجیتال مارکتینگ فیبی لند چیست و چه خدماتی را ارائه میدهد ؟											

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *