آموزش

هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

هوش مصنوعی و تاثیر آن در دیجیتال مارکتینگ

امروزه که بازار هوش مصنوعی بسیار داغ است ما در این مقاله به هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ می پردازیم

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی یکی از شاخه‌های حوزه علوم رایانه‌ای است که تلاش می‌کند ماهیت هوش را درک کرده و ماشین هوشمند جدیدی تولید کند که بر اساس داده‌هایی که به آن داده می‌شود دقیقاً مانند انسان‌ها فکر کند، پاسخ دهد و وظایفی را اجرا کند. برخی از فعالیت‌های مرتبط با هوش مصنوعی مانند رباتیک، تشخیص گفتار، تشخیص تصویر، پردازش زبان طبیعی و حل مسئله، بسیار فنی و تخصصی هستند.

امروزه کارایی سیستم‌های هوش مصنوعی به لطف الگوریتم‌های دقیق، سریع‌تر از هر زمان دیگری در حال پیشرفت هستند و به برداشتن گام‌های بزرگ در زمینه‌های تحقیق و توسعه در سراسر جهان کمک می‌کنند. درواقع می‌توان تصور کرد که در آینده محصولات فن‌آوری شده توسط هوش مصنوعی مانند منبعی حاوی خرد انسانی باشد. اگرچه هوش مصنوعی هوش انسانی نیست، اما می‌تواند مانند انسان فکر کند و ممکن است از هوش انسانی نیز فراتر رود.

هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

طی سال‌های گذشته، بازاریابان در استفاده از هوش مصنوعی در استراتژی‌های بازاریابی خود مردد بودند. اما اکنون، بسیاری از برندهای موفق مانند آمازون و Spotify، این فناوری پیشرفته را پذیرفته و می‌توان گفت استفاده از هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ میان بسیاری از بازاریابان و کسب‌وکارها رواج یافته است.

به عنوان مثال، آمازون بر اساس جستجوها، خریدها و بازدیدهای قبلی مخاطبان و مشتریان، از هوش مصنوعی برای نشان دادن محصولات مرتبط به خریداران استفاده می‌کند. این امر می‌تواند با ایجاد یک تجربه شخصی‌سازی شده، احتمال خرید اولیه را افزایش داده و در ادامه خریداران را به مشتریان دائمی تبدیل کند.

درواقع امروزه هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ، طیف وسیعی از مزایا و فرصت‌های واقعی را در اختیار بازاریابان قرار می‌دهد. هوش مصنوعی مواردی مانند؛ پیش‌بینی با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌ها، تجربیات بهتر برای مشتریان و بازاریابی هدفمند را امکان‌پذیر می‌کند که بدون شک افزایش بازگشت سرمایه را برای کسب‌وکارها در بر خواهد داشت.

علاوه بر موارد ذکر شده باید یادآور شویم که تبلیغات یکی از روش‌های ایده‌آل برای ایجاد ارزش برندها است. بنابراین هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ می‌تواند با توجه به علاقمندی مخاطبان، پوسترهایی از برند ایجاد کرده که این موضوع منجر به مشاهده تبلیغات بر اساس انتخاب و علاقه مخاطبان خواهد شد. درواقع ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ، نه تنها کارها را برای برندها آسان‌تر می‌کند بلکه به حل مسائل مشتریان نیز می‌انجامد.

کاربرد های هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ

۱. تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین یکی از مهم‌ترین عناصر بازاریابی دیجیتال به شمار می‌رود و به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با سرعت بالاتری به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنند. اکثر تبلیغات آنلاین که امروزه می‌بینیم به‌وسیله‌ی سیستم‌های بسیار پیچیده‌ای که توسط هوش مصنوعی تهیه‌ شده‌اند، کار می‌کنند که به آن‌ها Programmatic Advertising گفته می‌شود. در این نوع از تبلیغات آنلاین دقیقاً مشخص می‌شود که چه تبلیغی در چه جایگاهی و برای چه مخاطبانی مناسب است.


این نوع سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، برنامه خرید و فروش در فضای آنلاین را تسهیل کرده و حراج‌هایی را راه‌اندازی می‌کند که در آن‌ها تحت یک‌هزارم ثانیه خرید و فروش‌ها انجام می‌شوند. قبل از اینکه هوش مصنوعی وارد بازاریابی دیجیتال شود، بازاریاب‌ها نیاز به تحقیقات بازار وقت‌گیر و پرهزینه برای پیدا کردن بستر مناسب برای بازار کسب‌وکار خود داشتند که امروزه این تحقیقات توسط هوش مصنوعی انجام شده و به بازاریاب‌ها این اجازه را می‌دهد که بر جنبه‌های مهم دیگر مانند استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال تمرکز نمایند.

۲. تجربه کاربری شخصی

شخصی‌سازی یک پدیده بسیار جالب در بازاریابی دیجیتال است. بر اساس گفته Evergage، ۹۶ درصد از بازاریابان معتقدند که شخصی‌سازی کلید اصلی ارائه‌ی یک تجربه‌ی فوق‌العاده به مشتری است.

هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ می‌تواند به‌ صورت روزانه اطلاعات زیادی مانند الگوهای رفتاری، علاقه‌مندی‌ها و فعالیت‌های میلیون‌ها نفر از افراد را جمع‌آوری کرده و با در نظر گرفتن ویژگی‌های جمعیت شناختی، جغرافیایی، فیزیولوژی و … آن‌ها را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهد. باید بگوییم که هر چه شخصی‌سازی بهتر انجام شود نرخ تبدیل نیز بیشتر خواهد شد.

بیشتر بدانید:دیجیتال مارکتینگ چیست؟

۳. چت‌بات‌ها

به‌طور معمول افراد‌ چت‌بات‌های استاندارد را با چت‌بات‌های هوشمند اشتباه می‌گیرند. در واقع چت‌بات‌های هوشمند نسخه‌ی پیشرفته‌تر چت‌بات‌های استاندارد هستند. برخلاف چت‌بات‌های استاندارد، چت‌بات‌های هوشمند مانند یک انسان با کاربر مکالمه می‌کنند و از جمله مزیت‌های آن‌ها این است که وقتی کاربر سؤالی می‌پرسد، حتماً جوابی برای آن دارند.

چت‌بات‌های هوشمند می‌توانند به‌صورت هم‌زمان به چندین سؤال مشتری جواب بدهند و پاسخ‌هایی کاملاً متناسب با هر نیاز مشتری به وی ارائه دهند، به‌گونه‌ای که حتی وی ترغیب به خرید محصولات و خدمات شما می‌شود.

۴. تجزیه‌وتحلیل و پیش‌بینی

همه‌ی ما می‌دانیم که هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ در تجزیه‌وتحلیل داده‌ها بسیار خوب عمل می‌کند. هوش مصنوعی با استفاده از مدل‌ها و نرم‌افزارهای آماری و با مطالعه‌ی نحوه رفتارهای گذشته کاربران، اقدامات آینده‌ی آن‌ها را پیش‌بینی می‌کند.

بدین‌ترتیب هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ به بازاریاب‌ها جهت کسب اطلاعات بیشتر کمک می‌کند؛ اعم از اینکه کاربران از یک برند خاص انتظار چه کالاهایی را دارند و یا در هنگام ارتقای یک محصول پیش‌بینی کند که مشتریان انتظار دارند چه ویژگی‌هایی به آن اضافه شود. همچنین با کمک این داده‌ها بازاریابان می‌توانند برای جذب مشتری بیشتر کمپین‌هایی برگزار کنند که همین مسئله موجب افزایش نرخ تبدیل نیز می‌شود.

۵. طراحی وب‌سایت

این‌طور به نظر می‌رسد که طراحی یک وب‌سایت بدون داشتن دانش HTML،CSS و JavaScript امری غیرممکن است ولی هوش مصنوعی این امکان را فراهم کرده است. سازندگان وب‌سایت‌های محبوب چون Wix از AI برای ساخت وب‌سایت استفاده می‌کنند.


با وجود این قابلیت تنها چیزی که ما برای طراحی سایت لازم داریم محتوا، دکمه‌های فراخوانی برای اقدام، تصاویر و طرح صفحات وب‌سایت می‌باشد؛ بعد از آن وب‌سایت حرفه‌ای شما آماده‌ی راه‌اندازی می‌شود که در حال حاضر فیس‌بوک و گوگل این امکان را در اختیار توسعه‌دهندگان جهت طراحی وب‌سایت قرار داده‌اند.

ai

۶. تولید محتوا

ممکن است که شما تعجب کنید و این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا این مسئله امکان‌پذیر است؟ باید بگوییم که این مسئله حقیقت دارد و هوش مصنوعی می‌تواند برای وب‌سایت، محصول، خدمات و … محتوای اختصاصی تولید نماید. حتی می‌تواند یک محتوای نقد فیلم برای یک وب‌سایت خبری تولید کند!
هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ می‌تواند با تجزیه‌وتحلیل هزاران محتوا، محتوای شبیه به انسان تولید نماید که به شما کمک می‌کند تا کاربران را درگیر خود کنید. این یکی دیگر از کاربردهای مهم هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال است. در حال حاضر وب‌سایت‌های خبری محبوبی چون Associated Press و Forbes از ابزارهای هوشمند تولید محتوا استفاده می‌کنند.

۷. بازاریابی محتوا

این یک حقیقت اثبات‌ شده است که از میان تمامی استراتژی‌های بازاریابی، بازاریابی محتوا بالاترین میزان بازدهی سرمایه‌گذاری را ایجاد می‌کند. دو جنبه اصلی بازاریابی محتوا، تولید محتوا و اصلاح محتوا می‌باشد.
به‌طور معمول محتوا با الهام گرفتن از سایر مطالب مشابه ایجاد می‌شود و همین‌طور می‌توان از AI جهت جستجوی مطالب مرتبط با موضوع مورد علاقه‌مان استفاده نماییم.
ابزارهای هوشمند به شما کمک می‌کنند تا به محتواهایی دست پیدا کنید که در حال حاضر پربازدید هستند و بر این اساس شما می‌توانید محتواهای فعلی خود را ویرایش کرده و برای محتواهایی که در آینده می‌خواهید تولید کنید برنامه‌ریزی درست و هوشمندانه‌ای داشته باشید.


قسمت پیشنهاد محصول در وب‌سایت آمازون و یا معرفی فیلم در Netflix مثال‌های خوبی برای تولید محتوا بر اساس هوش مصنوعی هستند. این قابلیت با استفاده از تجربه‌ی کاربری شخصی مطالب مرتبط را با توجه به علایق کاربر، به آن‌ها نشان می‌دهد.


تولید محتوا کاری سخت و زمان‌بر است؛ طبق گفته Adobe ،۴۷ درصد بازاریابان معتقدند که تولید محتوا در مقیاس بزرگ کاری دشوار و زمان‌بر است. از همین رو تولید محتوا با کمک قابلیت‌های AI می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا در مقیاس‌های بزرگ سریع‌تر محتوا تولید کنند.

۸. ایمیل مارکتینگ

امروزه با وجود حجم بالای ایمیل‌هایی که به‌صورت انبوه ارسال می‌شوند، مردم انتظار ایمیل‌های شخصی‌سازی شده متناسب با نیازهای خود را دارند. از همین رو هوش مصنوعی به شما کمک می‌کند تا در کمپین‌های بازاریابی خود، با تجزیه‌وتحلیل رفتارهای کاربر، ایمیل‌های شخصی‌سازی شده، متناسب با نیازهای مخاطبان ارسال نمایید.
هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ می‌تواند هزاران گیگابایت داده را برای بدست آوردن عنوان و متن جذاب مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهد تا به بهترین نحو توجه کاربران را به خود جلب نماید. همچنین می‌تواند زمان، روز و موقعیت مناسب برای ارسال ایمیل را پیدا کند تا نرخ تبدیل به بیش‌ترین حد خود برسد.

هوش مصنوعی

۹. بهینه‌سازی جستجوی صوتی

بر اساس گفته‌های گری وینرچاک از هر ۴ جستجویی که توسط تلفن همراه در گوگل صورت می‌گیرد یکی از آن‌ها جستجوی صوتی است که همین مسئله اهمیت و ضرورت بهینه‌سازی جستجوی صوتی را نشان می‌دهد.
یک بازاریاب بایستی از این تغییرات مهم که موجب تحول در کسب‌وکارها می‌شود، آگاه باشد. ابزارهایی مانند Google’s RankBrain به افراد کمک می‌کند تا وب‌سایت خود را برای جستجوی صوتی بهینه کرده و همین‌طور ترافیک ناشی از جستجوی صوتی وب‌سایت خود را افزایش دهند.

۱۰. تجارت الکترونیک

درصورتی‌که هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ به‌درستی مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند تأثیرات مثبت بسیاری بر روی کسب‌و‌کار صاحبان مشاغل تجارت الکترونیک بر جای بگذارد. از شروع ساخت وب‌سایت و تولید محتوای آن گرفته تا ارائه‌ی راه‌حل‌های هوشمندانه و مدیریت موجودی و پشتیبانی مشتریان و … از جمله مواردی هستند که توسط هوش مصنوعی به بهترین نحو ممکن قابل انجام هستند.
همچنین هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ نقش بسیار مهمی را در پیش‌بینی فروش، تحلیل بازار رقبا، تحلیل رفتار مشتریان و … می‌تواند بر عهده بگیرد.

نتیجه‌گیری

در حال حاضر هوش مصنوعی برای اکثر مشاغل قابل دسترسی است هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ ، ابزاری ارزشمند برای بازاریابان دیجیتال به حساب می‌آید. تاثیرات قابل ملاحظه هوش مصنوعی در مواردی مانند: انتخاب مشتریان مورد نظر، کمک به ارائه توصیه‌های مرتبط و همچنین خدمات‌رسانی سریع به مشتریان، غیر قابل انکار است. درواقع هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ، بازاریابان و صاحبان کسب‌وکارها را قادر می‌سازد برند خود را رشد داده و انتظارات مشتریان‌شان را برآورده نمایند.

شرکت دیجیتال مارکتینگ فیبی لند چیست و چه خدماتی را ارائه میدهد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *